Hej 🙂

Dziś postanowiliśmy przygotować mały poradnik dotyczący ręcznego wydobycia minerałów.
Jest to całkiem ciekawy i klimatyczny sposób na zarobek, który nie wymaga by gracz posiadał specjalny dedykowany statek.

Każdy kto chciałby spróbować powinien zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, który można kupić w kilku miejscach w samej grze.

Co nam zatem będzie potrzebne?
Najważniejszy przedmiot to oczywiście Multi Tool, który wyposażyć musimy w głowice laserowa do kopania.

  • Pyto RYT Multi-Tool możemy zakupić przykładowo na Levskim lub w Loreville ( cena samego narzędzia w tej chwili to 499aUEC -> należy pamiętać jednak ze cena ta może ulec zmianie ). Kupując multi tool pamiętajmy o zakupie odpowiedniej głowicy.

  • Kolejna przydatna aczkolwiek nie obowiązkowa rzecz to specjalny kombinezon z plecakiem.
    Nie jest to coś super koniecznego ale znacznie zwiększa ilość minerałów, które możemy zebrać 🙂 (plecak daje 60 storage pointsow )
    MacFlex „Rucksack’ Core dostępny jest np n w porcie Olisar jak i również na Lorevile.

Gdy już zaopatrzymy się w potrzebny sprzęt możemy wyruszyć na poszukiwanie interesujących nas minerałów.
Kamieni, których szukamy nie da się wykopać laserem górniczym ze statku, taki laser jest zbyt mocny i niszczy interesujące nas kryształy.
( Kryształy zbierane ręcznie są rzadsze niż inne surowce górnicze i maja wyższa cenę )

Jak i gdzie możemy odszukać Kryształy?

Otóż są na to 2 sposoby :

  1. jeśli posiadamy statek górniczy lub eksploracyjny, możemy użyć jego skanerów.
    ( minerały do górnictwa ręcznego oznaczone są symbolem diamencika)
  2. jeśli nie dysponujemy zaś radarem będącym w stanie wykryć ów minerały, możemy udać się do jaskiń. Cześć z nich oznaczona jest na powierzchni planet/ księżyców, a cześć możemy odszukać wybierając z listy Questów zadania inwestycyjne na odszukanie zaginionego grotołaza.

Gdy znajdziemy już skałkę do wydobycia ( są one dość male i charakteryzują się tym ze można dostrzec na nich, niebieski lub zielony kolor kryształu uwięzionego w skale) pora złapać za multi tool.

Aby wyposażyć naszą postać w Moltitool należy uruchomić Mobiglass. Tam wybieramy ikonkę ludzika i wchodzimy w sekcje utility.
(Działa to podobnie jak z bronią czy med-penami. Tam też należy założyć końcówkę wydobywcza do naszego narzędzia). Następnie poprzez wciśniecie klawisza 4 nasza postać sięga po multitool i jesteśmy gotowi do pracy.

Prawym przyciskiem mszy ustawiamy nasz Moolti Tool w tryb skanowania.

Po przeskanowaniu skałki jesteśmy gotowi by zacząć „kopanie”
Wywołanie promienia laserowego odbywa się poprzez wciśniecie lewego przycisku myszy.
Sile lasera regulujemy skrolem (Tutaj trzeba zwrócić uwagę na wskaźniki z lewej strony multitoola – aby skałka pękła i nie zrobiła nam krzywdy, wskaźnik powinien utrzymywać się w zielonym polu -> jak na zdjęciu wyżej. Jeśli przedobrzymy, skałka wybuchnie a my utracimy minerały i możemy zostać ranni).

Po rozdrobnieniu skałki możemy przystąpić do zbierania minerałów.

Jeśli posiadamy statek który ma strefę cargo, możemy utworzyć paczki z minerałami znajdującymi się w naszym plecaku a następnie odłożyć je do ładowni. W tym przypadku sprzedajemy towar dokładnie tak samo, jak w przypadku zakupionych paczek w out-postach. Jeśli sprzedajemy bezpośrednio z plecaka robimy to podobnie przy odpowiednim terminalu wybierając nasz plecak jako miejsce źródłowe.

To mniej więcej tyle ^^
Mamy nadzieje ze ten poradnik odrobinę wam pomoże stawiać pierwsze kroki związane z górnictwem w grze
pozdrawiamy i do zobaczenia w Universie 🙂

Materiał przygotowała
Polska Organizacja / Gildia RPG Star Citizen – Nova Corp